Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Czy import z Chin nadal się opłaca?

Rok 2023 dla wszystkich zaczyna się pesymistycznie, przynajmniej pod kątem ekonomicznym. Stale rosnąca inflacja i idące z nią w parze rosnące rachunki nie napawają optymizmem. W przestrzeni handlowej nie brakowało w ciągu ostatnich 2-3 lat opinii, że importowanie z Chin może być przeszłością i nikt “chińszczyzny” kupował już nie będzie. Chińskie władze wprowadziły politykę „zero covid”, co spowodowało utrudnienia w dostępności, a wysoko rosnące płace w Chinach wpłynęły na wyższe ceny. Ale do brzegu.

Import z Chin – duży wydatek czy inwestycja

Importowanie towarów z Chin cały czas jest opłacalnym biznesem, ponieważ jest to najlepsze i najbardziej zróżnicowane źródło produktów. Chiny produkują wszystko – jeśli jeszcze czegoś nie produkują, to na pewno zaraz zaczną. Ogromnym atutem chińskich producentów są bardzo zaawansowane technologiczne produkty,, których dostępność w innych krajach jest ograniczona. Chiny to potęga i to się jeszcze bardzo długo nie zmieni.

Można powiedzieć, że import z Chin jest biznesem, który nie wymaga dużego wkładu finansowego na początek, o ile dysponujemy ostrożnością i rozwagą. Można zdobyć doświadczenie, poobcować z produktem, sprawdzić czy to jest właśnie to, co chcemy w życiu robić, czy to dla nas opłacalne. Prawdziwym sukcesem jest znalezienie niszy – to dziś jak znalezienie igły w stogu siana, ale niektórym nadal się udaje. Bardzo często takie nisze wynajdują osoby, które wcale jej nie szukają, ale mają wiedzę na jakis temat, swoje hobby i przypadkiem wpadną na genialny pomysł, który później mogą zmonetyzować. Niektóre polskie firmy poszły tą drogą i korzystając z potencjału produkcyjnego dostawców chińskich przeszły drogę od importu drobnicowego niewielkich ilości bardzo specjalistycznych produktów, do zbudowania pozycji światowego lidera. Znajomość niszy i rynku to jedno, a realizacja importu z Chin to drugie.

Jakie obowiązki ma importer z Chin

Import z Chin to nie tylko prosty zakup przez internet na popularnych platformach typu Aliexpress. Pod hasłem import kryje się dużo bardziej skomplikowana i wymagająca operacja handlowa. Mimo że ta i inne strony internetowe umożliwiają nawiązanie kontaktu z wieloma producentami z Chin, należy pamiętać, że platformy te nie gwarantują rzetelności ani jakości produktów oferowanych przez tamtejsze firmy. Odpowiedzialność za weryfikację dostawcy, kontrolę jakości produktów i organizację bezpiecznego transportu spoczywa na importerze. To odbiorca końcowy powinien o to zadbać, jeśli nie chce narażać się na porażkę. Przed rozpoczęciem importu warto zdobyć wiedzę na temat tej dziedziny.

Jak odnieść sukces w dziedzinie importu z Chin?

Spedytor jest kluczem do sukcesu. To on odgrywa najistotniejszą rolę, bo to dzięki niemu proces importu przebiega sprawnie i bezpiecznie. Nie jest to zasada dotycząca wyłącznie importu z Chin, a importu w ogóle. Niestety częstym błędem jest kierowanie się jako jedynym słusznym kryterium ceną. To nie zawsze się opłaca – niska cena może prowadzić do niepotrzebnych problemów i opóźnień w realizacji. Warto zwrócić uwagę na doświadczenie spedytora na rynku, zakres usług, jakie oferuje oraz specjalizację w konkretnych formach transportu, takich jak morski, lotniczy, kolejowy czy drogowy. Takie podejście zapewnia elastyczność działania, która jest istotna niezależnie od skali importu. Doświadczony spedytor może również pomóc początkującemu importerowi w weryfikacji dokumentów importowych, które powinny zostać przedstawione przez dostawcę w formie elektronicznej przed dokonaniem ostatecznej płatności.

Na początku przygody z importem z Chin warto angażować niskie lub optymalne kwoty, aby oszczędzać tylko tam, gdzie się to opłaca. Import jest wymagający – wymaga wiedzy, zaangażowania, doświadczenia, ponieważ wielu rzeczy nie można zrobić samodzielnie. Trzeba wiedzieć komu powierzyć zadania i jakiej firmie zaufać, by móc liczyć na fachową pomoc w imporcie. Specjaliści z firm specjalizujących się w pośrednictwie mogą pomóc w ustaleniach związanych z importem na każdym etapie procesu.

Jak będzie wyglądał import z Chin w 2023 roku

Należy pamiętać, że Chiny stopniowo zmieniają charakter swoich produktów i przestają produkować tanie towary o abstrakcyjnie niskim poziomie technologicznym. Chińscy eksporterzy dokonali w ostatnich latach znacznego postępu w zakresie wzornictwa, a armia chińskich projektantów i architektów podbija światowe marki, sprawiając, że Chiny stają się źródłem nowoczesnego i modnego wzornictwa. Jednakże, podczas poszukiwania interesujących rozwiązań należy pamiętać o szybkim rozwoju technologicznym Chin, który może wyprzedzać nasze lokalne uwarunkowania infrastrukturalne. W Polsce brak rzeczywistej sieci 5G może utrudnić pełne wykorzystanie możliwości sprzętu AGD z wykorzystaniem Internetu Rzeczy, jak również komunikację lodówek z siecią internetową. Rok 2023 może być ogromną szansą dla małych firm, ponieważ wiele dużych firm tnie koszty, pozbywając się zapasów magazynowych zamiast dokonywać nowych zakupów. Może to prowadzić do powstawania dziur podażowych, które mogą zostać wypełnione przez znających branżę importerów z Chin. Warto szukać takich okazji w branżach sezonowych, takich jak odzieżowa, rowerowa, biwakowo-turystyczna i wiele innych. Chiny powracają do pełnej aktywności po ostatnich latach silnego spowolnienia wywołanego przez epidemię, co oznacza, że chińscy dostawcy będą konkurować między sobą o klientów, co może prowadzić do lepszych cen i warunków płatności dla importerów towarów z Chin.

Jeden z aspektów sprzyjających importowi z Chin to ceny energii, ponieważ Chiny dysponują energią znacznie tańszą niż państwa europejskie dzięki intensywnej polityce dywersyfikacji źródeł energii.

+Artykuł sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY