Jakie objawy sugerują, że jesteśmy pracoholikami?

Ktoś Ci zasugerował, że jesteś pracoholikiem? Chciałbyś ustalić, czy to prawda, lecz nie wiesz, jakie są objawy pracoholizmu? Zajrzyj do naszego tekstu, a dowiesz się wielu przydatnych informacji.

Kim jest pracoholik?

Pracoholik to najprościej mówiąc osoba, która pracuje bez przerwy i nie jest w stanie kontemplować dnia wolnego bez myślenia o swoich obowiązkach zawodowych. Pracoholik definiuje siebie wyłącznie przez swój zawód, czy prowadzoną firmę i czuje się niekompletny poza swoimi profesjonalnymi obowiązkami.

Można zatem śmiało stwierdzić, że Pracoholik to osoba uzależniona od pracy, która ma ciągłą potrzebę wykonywania obowiązków zawodowych. Jak każdy nałóg, tak i pracoholizm nie jest zdrowy, ponieważ każdy z nas potrzebuje odpoczynku, kontaktu z rodziną, przyjaciółmi, czy znajomymi.

Czym objawia się pracoholizm?

Bycie zaangażowanym i zafascynowanym pracą, którą się wykonuje, jest czymś dobrym, o ile poświęcamy na nią tyle czasu, ile potrzeba. Jeśli każdego dnia spędzamy na swoich obowiązkach więcej godzin, niż powinniśmy i wykorzystujemy wolny czas do tego, by zorganizować zadania na następny dzień, to już powinno wzbudzić nasz niepokój.

Brak przerw, ciągłe mówienie o pracy, czy nieustanne myślenie o niej może sugerować pracoholizm. Jeśli do tego stresujemy się na wakacjach i nie potrafimy się zrelaksować w czasie wolnych weekendów, bo czas wolny uważamy za bezproduktywny, to znak, że borykamy się z pracoholizmu i lepiej poszukać pomocy.