Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Azalia najpopularniejszy Krzew

Azalia jest jednym z najpopularniejszych krzewów, kwitnących późną wiosną w polskich ogrodach. Okres kwitnięcia jest zależny od gatunku i odmiany, dlatego przypada od maja do czerwca. Nie jest to krzew bardzo wymagający, przy odrobinie uwagi i odpowiedniej pielęgnacji może stanowić wspaniałą ozdobę. Jeśli chodzi o formę gatunkową, są to odmiany najczęściej pochodzące z Azji i Ameryki Północnej. W Polsce możemy znaleźć jedynie jeden dziko rosnący gatunek Azalii. Jest to azalia pontyjska nazywana również różanecznikiem żółtym. Azalie to krzewy wytwarzające kwiaty, które są zazwyczaj różowe, białe lub pomarańczowe. Podstawa kwiatu w kształcie rurki zawiera pręcik, który wystaje ze środka. Liście krzewu azalii są często zimozielone z wełnistymi spodami. Rośliny te można znaleźć na skalistych zboczach, w lasach lub w cieniu innych wyższych roślin.

Najlepsze warunki uprawy

Uprawa azalii jest uważana za stosunkowo łatwą. Istnieją jednak pewne ogólne wytyczne, o których należy pamiętać, jeśli chodzi o idealne warunki uprawy azalia lubi niską temperaturę – najlepiej czuje się w 10–12 st. Azalia lubi cień i dobrze rośnie pod drzewami, takimi jak sosna, dąb czy ostrokrzew. Azalie lubią wilgoć wokół swoich korzeni, więc gleba powinna być dobrze zdrenowana. Należy je również regularnie podlewać do wczesnej jesieni, długo po zakończeniu sezonu kwitnienia.

Szkodniki i choroby

Chociaż azalie są popularne częściowo ze względu na ich odporność na szkodniki i choroby, istnieją specyficzne problemy, z którymi krzewy te często się zmagają. Wśród szkodników, które regularnie zasiedlają rośliny azalii jest zgorzel kory. Zainfekowane gałęzie powinny być natychmiast usunięte. Gąsienice również lubią inwazję na azalie. Ciemne owady z żółtymi lub białymi paskami to gąsienice różaneczników. Owady te pracują w grupach i szybko niszczą liście azalii. Poważnym zagrożeniem dla azalii są pluskwiaki koronkowe. Białe liście pokryte od spodu małymi czarnymi robakami wskazują na infekcję. Mydło owadobójcze jest zazwyczaj najlepszym lekarstwem na tego szkodnika. Azalie są również dość podatne na choroby grzybowe, takie jak zgorzel płatków, mączniak rzekomy, rdza i zgorzel gałązek. Galaretka azaliowa to choroba nowych liści, która powoduje, że liście stają się brązowe i jest charakterystyczna dla tego gatunku.

Co posadzić w sąsiedztwie azalii?

Zazwyczaj azalie sadzone są razem z innymi roślinami kwitnącymi, które trzeba podobnie podlewać. W tym przypadku wspaniale sprawdzą się takie rośliny jak: niezapominajka, rdest himalajski, pierwiosnki, serduszka czy śnieżyczka. Dobrym sąsiedztwem azalii będą także inne krzewy ozdobne, takie jak: hortensje, wrzosy, berberysy, oczary czy kaliny. Kolejną ciekawą propozycją w sąsiedztwie azalii są trawy ozdobne w ramach, których warto zwrócić uwagę na: miskant chiński, proso rózgowate, śmiałek darniowy czy rozplenicę japońską.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY